Książki nowości

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu

Kiedy Wojciech Chmielarz bierze na warsztat kolejny temat, można spodziewać się czegoś naprawdę mocnego. „Rana” to opowieść o tajemnicach rodzinnych, skrywanych sekretach przeszłości i relacjach z najbliższymi. Nikt tak bardzo nie rani jak najbliższa osoba.

Przeszłość ukryta na dnie szafy

Po wielu latach przerwy Klementyna wraca do zawodu nauczyciela matematyki. Szczęśliwym trafem znajduje pracę w prywatnej szkole. Zdenerwowana powrotem do pracy, mająca za sobą ciężkie lata opieki nad chorą mamą, martwi się o coś jeszcze. Ukrywanie powodu wieloletniej przerwy w nauczaniu, spędza sen z oczu Klementyny. Sen, który i tak przychodzi ciężko.

Pierwsze dni w szkole to nowe znajomości, poznawanie szkolnych układów i obowiązujących zasad wprowadzanych przez dyrektorkę. W tym czasie do szkoły dociera wiadomość o śmierci jednej z uczennic. Domniemane samobójstwo i plotki o ciąży dziewczynki nie dają spokoju Eli, nauczycielce języka polskiego i nowej koleżance Klementyny, która rozpoczyna prywatne śledztwo. Nowa w szkole Klementyna i Ela, nauczycielka nie bojąca się wygłaszać własnych opinii, zaprzyjaźniają się bardzo szybko. Jednak przyjaźń kończy się jeszcze szybciej. Czy fakt, że Ela rozpoczęła prywatne śledztwo ma związek z tym, że jej ciało Klementyna odkrywa w klasie?

Porozmawiaj z mamą 

Rodzinne relacje są jednymi z najcięższych w życiu. To z rodziną chcemy być blisko, chcemy jej imponować, zależy nam na opinii bliskich, nie chcemy ich zawieźć. Wojciech Chmielarz w całej zawiłej i tajemniczej historii szczególnie eksponuje jedną relację – z matką. Czytelnik ma okazję poznać Klementynę i jej chorą matkę, córkę dyrektorki uzależnioną od dbania o mamę, a nawet matkę zmarłej uczennicy. Wszystkie te relacje są bardzo mocne, jednak nie są one zdrowe. Z kart powieści aż razi brak rozmowy z bliskimi. Nieprawdopodobne jest to do czego może doprowadzić brak rozmowy.

Matka jest w życiu człowieka jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejszą osobą. Kiedy brakuje matczynej miłości, wzoru do naśladowania, bardzo często w dorosłym życiu człowiek nie jest w stanie funkcjonować normalnie. Zaburzone wartości mogą prowadzić do krzywdzenia potomstwa. Wojciech Chmielarz położył bardzo mocny nacisk na przemoc domową i to zarówno tą fizyczną, ale też psychiczną, która w równym stopniu może skrzywdzić małego człowieka.

„Rana” to połączenie wielu gatunków literackich i ciężko wsadzić ją w jakieś sztywne ramy. W książce można odnaleźć kryminał, trochę sensacji, ale też psychologię i realizm. To niezwykle połączenia sprawia, że historia Klementyny wciąga od pierwszej strony, a zakończenie daje nadzieję na odkupienie winy.